Koniec ery mauserów! 03/17/2017

Żyjemy w świecie norm i dyrektyw unijnych. Jedną z nich jest norma regulująca składowanie i przechowywanie diesla w zbiornikach.
Niestety nie wszyscy użytkownicy wzięli sobie do serca nowe przepisy, chociażby z prozaicznego powodu, że nikt tego nie kontroluje. Czy nowy bat w postaci kontroli dystrybucji paliwa zmusi Polaków do lepszej ochrony środowiska?

 Zbiornik typu mauser

W takich i podobnych zbiornikach większa część rolników przechowuje ropę nie mając świadomości, że polietylen może ulec rozszczelnieniu, a ropa zanieczyścić glebę. Dlatego ustawa o przechowywaniu paliw ciekłych zakłada zbiorniki bezciśnieniowe, dwupłaszczowe, naziemne, przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych w tym oleju napędowego (Dz.U.Nr 113 poz. 1211). Ustawa ta zakłada, że spełnienie tych warunków – przy wytworzeniu i zakupie zbiornika – może chronić nasze środowisko przez ewentualnymi wypadkami.

Zbiornik dwupłaszczowy Fortis Tank

Polski rolnik z jakiegoś powodu nie chce zainwestować w zbiornik, który zapewni mu bezpieczne składowanie i użytkowanie ropy. Nie do końca wierzę, że nowa ustawa o kontroli dystrybucji paliw może zmienić to nastawienie, jeśli przedsiębiorcy rolni nie będą kontrolowani.

W kilku zdaniach o nowej ustawie. Hurtownia paliw ma obowiązek dostarczania paliwa do autoryzowanych i certyfikowanych zbiorników. A co  w sytuacji, jeśli odbiorca nie posiada takowego zbiornika, a zamówił ropę? Czy wtedy hurtownia paliw ma zawrócić z paliwem i go nie sprzedać? Kto ma prowadzić ewidencję, gdzie to paliwo jest rozlewane? Hurtownia paliw? Czy rolnik ma składać oświadczenie, że paliwo zostało dostarczone do autoryzowanego zbiornika? A co, gdy rozleje do wszystkich maszyn posiadanych przez rolnika? W sumie zbiorniki w maszynach są autoryzowane przez producentów maszyn. Jest wiele pytań, na które na ten moment nie mamy odpowiedzi. Jedno jest pewne – rolnicy zadają znacznie więcej pytań na temat zbiorników niż do tej pory. Jednak kupować nie kupują, bo przecież nie ma jasnej informacji, czy za posiadanie starego zbiornika zapłacą karę.
Fortis Technology jako producent zbiorników dwupłaszczowych od lat zajmuje się edukacją, która ma na celu pokazanie korzyści z posiadania atestowanych i bezpiecznych zbiorników. Nie straszymy naszych klientów, co ostatnio dzieje się na rynku. Póki co, metodą zdartej płyty chcemy chronić środowisko.
Reasumując: zakup certyfikowanego zbiornika to inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych, która zwraca się nawet w kilka, kilkanaście miesięcy, choćby ze względu na oszczędności w zakupie paliwa po cenach hurtowych. Spokojny sen i świadoma decyzja o ochronie naszej matki ziemi powinny być głównymi motywatorami do zakupu, bo zniszczyć ziemski padół to dopiero kara, którą zapłacą nasze dzieci i wnuki.

 

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI! Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania

  NIE ZNALAZŁEŚ TEGO CZEGO SZUKAŁEŚ?

  Poznaj nasze dodatkowe usługi

  FORTIS ROTOMOULDING

  Poznaj naszą ofertę biznesową na produkcję kontraktową metodą formowania rotacyjnego.

  Przejdź do strony
  Skontaktuj się z nami